Porządek w finansach – zacznij dbać o swoje finanse razem ze mną

Porządek w finansach – zacznij dbać o swoje finanse razem ze mną

Cześć! Jestem Mirtes i dzisiaj stwierdziłem definitywnie, że uporządkowane finanse pozwalają przeżyć lepiej. Porządek z finansami jest jak porządek w domu. Natchnienie na ten wpis otrzymałem właśnie podczas dzisiejszego sprzątania i przelewania pieniędzy na wydatki stałe… W dniu napisania i w dniu opublikowania tego wpis mija 10 dzień miesiąca dzień, w którym bardzo duże grono osób otrzymuje wypłaty, także i ja. Przyznam Ci, że po przelewach nie jest najlepiej… Chcesz, zobaczyć ile mi zostało po opłaceniu szkoły, mieszkania i ZUS? Proszę Cię bardzo:

Zarobki 10 kwiecień

Niestety nie jest to żart, chociaż bardzo bym tego chciał. Jako świeży przedsiębiorca nie wiedziałem, że mogę być uzależniony od jednego kontrahenta, niestety podczas przybywania wypłat, nie myślałem o tym. Szczęście w nieszczęściu kiedyś opłaciłem sobie serwer i domenę pracujabyzyc.pl, tym samym mogę Ci pokazać swoją walkę o lepsze jutro :). W głowie mam słowa, które przewinęły mi się na Facebooku, spisałem je i umieszczam je dla Ciebie poniżej.

eżeli-chcesz-mieć-coś-czego-nigdy-nie-miałeś-musisz-zacząć-robić-coś-czego-nigdy-nie-robiłeś

Jeżeli czujesz, że jest źle albo że chcesz czegoś nowego, czegoś  „lepszego” zapraszam do odwiedzania bloga i Fanpage – https://web.facebook.com/pracujabyzyc/ Poniżej możesz zobaczyć, jak zaczynam porządkować swoje finanse.

 1. Poznajemy swoje dochody i wydatki
  Chcesz jak ja zacząć władać swoimi finansami? Zacznijmy od ich poznania, aby zobaczysz rzeczy, których nie było widać wcześniej. Dochody spisz na kartce, w notatniku, Excelu, gdziekolwiek… Pełna dowolność. Ja spisałem wszystko w zeszycie A4, a część rzeczy zaczynam dodawać do Excela.

  1. W pierwszej kolejności mam spisane dochody (dokładnie „Zyski”) – wypłatę + dodatkowe wpływy z tytułu np. sprzedaży starych rzeczy, prowadzenia strony internetowej.
  2. Pod dochodami spisałem wszystkie stałe koszty – ZUS, VAT, Podatek dochodowy, księgowa, mieszkanie, czesne (rozłożone na 4 raty), telefon, komunikacja miejsca, rezerwa. Pod rezerwą kryje się mała kwota, którą zamierzam odkładać na czarną godzinę. Chciałbym w ten sposób zbudować swoją poduszkę finansową, aby czuć się swobodnie np. przy zmianie pracy, czy przeprowadzce. Po ostatniej wypłacie spłaciłem kredyt, nadpłacając 1500 zł, nie spodziewałem się, że będą mi potrzebne, te pieniądze, z drugiej strony nie chciałem jeszcze o nim myśleć. Na tym etapie widzę jakie mam wydatki, wiem, gdzie mogę spróbować zaoszczędzić, choć w pierwszej kolejności chciałbym powiększyć zarobki.
 2. Porządkujemy, nasze pieniądze
  Sam wydawałem więcej, gdy miałem wszystkie pieniądze na jednym koncie. Tutaj polecam Ci stworzenie w banku subkont. Ja mam za darmo takie subkonta i podzieliłem je następująco: Koto Firmowe – Główne konto, VAT, Podatek dochodowy, Rezerwa; Konto Prywatne – Główne konto, Poduszka finansowa, Dentysta, Wakacje, Auto/Telefon.
  Po odłożeniu wszelkich należności na koncie firmowym pozostałą kwotę wypłacam sobie na konto prywatne jako tzw. wypłatę. Po tym z głównego konta opłacam wszystkie należności (mieszkanie, kredyt itp.), na końcu, jeżeli będę mógł, rozdzielę kwotę na subkonta i resztę mam na życie/jedzenie. Zobaczę, jak mi to wyjdzie teraz, po zmianie pracy. Robisz podobnie? Znam osoby, które najpierw wydają pieniądze, odwiedzają centra handlowe, potem zastanawiają się jak nie zapłacić rachunków, lub zrobić to później…
 3. Zdrowie i oszczędności
  Nie chcę Cię namawiać do dobrego odżywiania, ale nie warto spróbować? Jak mówi Warszawki Koks „Jedz, co chcesz, wyglądaj, jak chcesz” Sam uwielbiam Colę i piłem ją bardzo dużo, zastępując nią kawę, która umożliwiała mi pracę do późnych godzin. Bzdura totalna. Wiem, że może być trudno, ale chciałbym, abyś spróbował jak ja, zacząć spać wcześniej, aby ciało miało czas na regenerację, jeść w miarę możliwości regularnie, posiłki niezawierające pustych kalorii. Chodzi mi tutaj głównie o napoje słodkie, słodycze, chipsy. Jeżeli uwielbiasz czekoladę, czy inne słodkości tak jak ja, możesz spróbować ustalić zasady np. jem nie zdrowe rzeczy jedynie w sobotę.
  Podsumowując w optymistycznej wersji:
  – zdrowy sen,
  – brak zbędnego, niewartościowego jedzenie i picia,
  – sport (wystarczy zwykły spacer).
  Sprawdzę czy te 3 podpunkty pomogą zaoszczędzić pieniądze oraz poprawią moją sylwetkę, samopoczucie i pozwolą każdego dnia pracować wydajniej. Co myślisz? Spróbujesz?
 4. Kontrola
  Zaczynam spisywać wydatki – każdy wydatek. Kontrola tyczy się zarobków, wydatków, a także ilość dni, w których został odbyty spacer/bieg. Myślę, że kontrola we własnym życiu musi być jeszcze większa niż w największym korpo i mam nadzieję, że zyskam wiele cennych informacji, którymi będę mógł się podzielić.
 5. Optymalizacja
  Uwielbiam to stwierdzenie, w pracy mam z tym określeniem do czynienia codziennie. Każde informacje gromadzone przeze mnie, będę spisywał, porównywał, analizował i w końcu  optymalizował i planował. Wyciągnięte wnioski z wydatków, zarobków, optymalizacji i planowania będę przedstawiał w comiesięcznym zestawieniu.

Na łamach bloga chcę pisać przede wszystkim o swoich krokach, spostrzeżeniach i planach. Mam nadzieję, że ten wdzięk praktyczny sprawi, że za jakiś czas, będzie to miejsce z cenną wiedzą dla innych osób, które znalazły się w takim położeniu jak ja.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, spostrzeżenia, możesz je zostawić używając poniższego formularza lub napisać do mnie na FB. Każda odpowiedź to wiele informacji dla mnie 🙂

10 thoughts on “Porządek w finansach – zacznij dbać o swoje finanse razem ze mną

 1. Bea

  Hej,

  Fajny wpis. Będę odwiedzać 🙂

  Pozdrawiam i trzymam kciuki

  1. Mirtes

   Dziękuję i cieszę się bardzo.

 2. Michał

  Sam nie zarabiam dużo więcej i nie jest łatwo, tym bardziej jak jesteś na swoim… Powodzenia życzę i czekam na kolejne wpisy!

  1. Mirtes

   Dziękuję, wpis pojawi się, gdy tylko zbiorę dość ciekawych informacji.

 3. Hej 🙂
  Rozumiem Twoje wzloty i upadki finansowe. Sama nie raz je przeżywałam. Wiedz, że będzie dobrze, bo masz świetne postanowienia, plany i wiesz czego chcesz 🙂
  Pamiętaj, aby nie uzależniać się od jednego klienta/kontrahenta 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. Mirtes

   Dziękuję za komentarz, świetna rada, będę o tym pamiętał i postaram się rozwijać to, co mam 🙂

 4. Oszczędzanie w głownej mierze zależy od naszych dochodów ale również od człowieka. Jedni są bardziej rozrzutni, drudzy dbają i pilnują swoich wydatków. Warto nauczyć się oszczędzania i kontrolować to co kupujemy i czasem zadać sobie kilka razy pytanie czy rzeczywiście jest to nam potrzebne.

  1. Mirtes

   Ja mam różnie, raz wydam więcej, raz mniej. Teraz chcę to sobie chociaż poukładać, aby wiedzieć, na co wydaję.

 5. Świetna rozpiska! Warto kontrolować swoje finanse cały czas. Odpowiednie rozplanowanie naszych wydatków to klucz do sukcesu.

  1. Mirtes

   Cieszę się, że rozpiska się podoba, muszę sam do niej wracać i uświadamiać sobie, do czego dążę i co mi w tym może pomóc.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *